Government
This page in Hindi (External website that opens in a new window)

Detailed Profile: Dr. Manmohan Singh

NameDr. Manmohan Singh
Father's NameShri Gurmukh Singh
Mother's NameShrimati Amrit Kaur
Date of Birth26/09/1932
Birth PlaceVillage Gah (West Punjab)
Maritial Status Married On 14 September 1958
Spouse NameShrimati Gursharan Kaur
No. of ChildrenThree Daughters
State NameAssam
Party NameIndian National Congress
Permanent AddressHouse No. 3989, Nandan Nagar, Ward No. 51, Sarumataria, Dispur, Guwahati, Distt. Kamrup, (Assam) - 781006
Present Address7, Race Course Road, New Delhi
Telephone : 23018939, 23011156, 23018907, 23019334, 23015470
Email idmanmohan[at]sansad[dot]nic[dot]in
Educational QualificationsM.A. (Economics), Panjab University, Chandigarh, First Class with first position in the University, Economics Tripos (First Class Honours), University of Cambridge, U.K., D.Phil, Nuffield College, University of Oxford, U.K.
ProfessionCivil Service, Economist, Political and Social Worker, Teacher and Educationist
Positions Held 1971-72 Economic Advisor, Ministry of Foreign Trade, India 1972-76 Chief Economic Advisor, Ministry of Finance, India 1976-80 Director, Reserve Bank of India Director, Industrial Development Bank of India Alternate Governor for India, Board of Governors, Asian Development Bank, Manila Alternate Governor for India, Board of Governors, I.B.R.D. Nov. 1976 - April 1980 Secretary, Ministry of Finance (Department of Economic Affairs), Government of India Member, Finance, Atomic Energy Commission, Government of India Member, Finance, Space Commission, Government of India April 1980-15 Sept. 1982 Member-Secretary, Planning Commission 1980-83 Chairman, India Committee of the Indo-Japan Joint Study Committee 16 Sept. 1982-14 Jan. 1985 Governor, Reserve Bank of India 1982-85 Alternate Governor for India, Board of Governors, I.M.F. 1983-84 Member, Economic Advisory Council to the Prime Minister 1985 President, Indian Economic Association 15 Jan. 1985-31 July 1987 Deputy Chairman, Planning Commission 1 Aug. 1987-10 Nov. 1990 Secretary-General and Commissioner, South Commission, Geneva 10 Dec. 1990-14 March 1991 Advisor to the Prime Minister of India on Economic Affairs 15 March 1991-20 June 1991 Chairman, U.G.C. 21 June 1991-15 May 1996 Union Finance Minister Oct. 1991 Elected to Rajya Sabha 1991-95 Governor for India on the Board of Governors of the I.M.F. and the International Bank for Reconstruction and Development June 1995 Re-elected to Rajya Sabha 1996 - May 2004 Member, Consultative Committee for the Ministry of Finance 1 Aug. 1996 - 4 Dec. 1997 Chairman, Parliamentary Standing Committee on Commerce 21 March 1998 - 21 May 2004 Leader of the Opposition, Rajya Sabha 5 June 1998 - Feb. 2004 Member, Committee on Finance 13 Aug. 1998 - 21 May 2004 Member, Committee on Rules 13 Aug. 1998 - 2001 Member, Committee of Privileges 2000 - May 2004 Member, Executive Committee, Indian Parliamentary Group June 2001 Re-elected to Rajya Sabha Aug. 2001- May 2004 Member, General Purposes Committee and Aug. 2004 onwards 22 May 2004 onwards Prime Minister of India Leader of the House, Rajya Sabha June 2007 Re-elected to Rajya Sabha
Freedom FighterNo
Books PublishedAuthor of a book entitled "India's Export Trends and Prospects for Self-Sustained Growth" Clarendon Press, Oxford University, 1964; also published a large number of articles in various economic journals
Social and Cultural Activities, Literary, Artistic and Scientific Accomplishments and other Special Interests
Sports, Clubs, Favourite Pastimes and RecreationLife Member, (i) India Habitat Centre, (ii) Bhai Vir Singh Sahitya Sadan, (iii) India International Centre, (iv) Indian Economic Association and (v) Gymkhana Club, New Delhi; reading and writing
Countries VisitedTravelled extensively in Europe, North America, Latin America, Africa and Asia
Other InformationElected, Wrenbury Scholar, University of Cambridge, 1957; Senior Lecturer, Economics, 1957-59; Reader, Economics, 1959-63; Professor, (i) Economics, Panjab University, Chandigarh, 1963-65 and (ii) International Trade, Delhi School of Economics, University of Delhi, 1969-71; Honorary Professor, (i) Jawaharlal Nehru University, New Delhi, 1976 and (ii) Delhi School of Economics, University of Delhi, 1996; Economic Affairs Officer, 1966 and Chief, Financing for Trade Section, U.N.C.T.A.D., United Nations Secretariat, New York, 1966-69; Deputy for India in I.M.F. Committee of Twenty on International Monetary Reform, 1972-74; participated in Commonwealth Prime Ministers' Meeting, Kingston, 1975; Associate, Meetings of I.M.F. Interim Committee and Joint Fund-Bank Development Committee, 1976-80 and 1982-85; Fellow of the National Academy of Agricultural Sciences, New Delhi since 1999; National Fellow, National Institute of Education, N.C.E.R.T.,1986; Honorary Fellow, (i) St. John's College, Cambridge, U.K., 1982, (ii) Indian Institute of Bankers, 1982 (iii) All India Management Association, 1993 and (iv) Nuffield College, University of Oxford, Oxford,1994; Leader, Indian Delegation to (i) Aid-India Consortium Meetings, 1977-79, (ii) Indo-Soviet Joint Planning Group Meeting, 1980-82, (iii) Indo-Soviet Monitoring Group Meeting, 1982, (iv) Commonwealth Heads of Government Meeting, Cyprus, 1993 and (v) Human Rights World Conference, Vienna, 1993; attended as member of Indian delegations (i) Meeting of U.N.C.T.A.D. Trade and Development Board, Geneva, May 1971-July 1972, (ii) Ministerial Meeting of Group of 77, Lima, October, 1971, (iii) Third Session of U.N.C.T.A.D., Santiago, April-May, 1972, (iv) Annual Meetings of I.M.F., I.B.R.D. and Commonwealth Finance Ministers, 1972-79, (v) Aid-India Consortium Meetings, Paris, 1973-79, (vi) Cancun Summit on North-South Issues, 1981 and (vii) South-South Consultations, New Delhi, 1982; represented as Secretary-General, U.N.C.T.A.D., at several Inter-Governmental meetings, including Second Session of U.N.C.T.A.D., 1968 and Committee on Invisibles and Financing related to Trade Consultant to U.N.C.T.A.D., E.S.C.A.P. and Commonwealth Secretariat; appointed as Member of a Group of Eminent Persons on Financing for Development by Secretary-General, U.N., 2000; Chairman, Commonwealth Expert Group on Development and Democracy appointed by Commonwealth Secretary General, 2001-2003

Source: Rajya Sabha