Government
This page in Hindi (External website that opens in a new window)

Detailed Profile: Shri Sitaram Yechury

NameShri Sitaram Yechury
Father's NameLate Shri S.S. Yechury
Mother's NameShrimati Kalpakam Yechury
Date of Birth12/08/1952
Birth PlaceChennai (Tamil Nadu)
Maritial Status Married
Spouse NameShrimati Seema Chishti Yechury
No. of Childrenone Daughter Two Sons
State NameWest Bengal
Party NameCommunist Party of India (Marxist)
Permanent Address31, Allimuddin Street, Kolkata - 700016
Telephone : {033}22176633, 22176634
Present Address29, Ferozeshah Road, New Delhi - 110001
Telephone : 23782030, 23747435, 23747436, 26898472, 23746244, Mobile: 9868181162
Email id
Educational QualificationsHigher Secondary (All India first class first in CBSE Higher Secondary Examination in 1970: one year course) B.A. (Hons.) in Economics, M.A. (Economics) Educated at President’s Estate School, New Delhi, St. Stephen’s College, New Delhi and Jawaharlal Nehru University, New Delhi
ProfessionPolitical and Social Worker, Economist and Columnist/Writer
Positions Held Aug. 2005 Elected to Rajya Sabha 25 Sept. 2005 - Aug. 2006 Member, Committee on Home Affairs 13 April 2006-May 2009 and Aug. 2010 onwards Chairman, Committee on Transport, Tourism and Culture 13 April 2006 onwards Member, General Purposes Committee May 2006-May 2009 Member, Parliamentary Forum on Population and Public Health June 2006 onwards Member, Committe on Ethics June 2006 - Sept. 2007 Member, Business Advisory Committee Aug. 2006-Dec. 2008 Member, Joint Committee to examine the constitutional and legal position relating to Office of Profit Sept. 2006 onwards Member, Committee of Privileges May 2009 - May 2012 Member, Court of the Jawaharlal Nehru University Aug. 2009 onwards Member, Joint Parliamentary Committee on Installation of Portraits/ Statues of National Leaders and Parliamentarians in Parliament House Member, Consultative Committee for the Ministry of External Affairs July 2010 onwards Member, Indian Council of World Affairs March 2011 onwards Member, JPC to examine matters relating to allocation and pricing of telecom licences and spectrum Aug. 2011 Re-elected to Rajya Sabha Aug. 2012 Chairman, Committee on Agriculture
Freedom FighterNo
Books PublishedAuthor, (i) Left Hand Drive, (ii) What is this 'Hindu Rashtra', (iii) Socialism in 21st Century, (iv) Communalism vs Secularism and (v) Ghrina Ki Rajniti (in Hindi); Editor, (i) People’s Diary of Freedom Movement, (ii) The Great Revolt: A Left appraisal and (iii) Global Economic Crisis - A Marxist Perspective
Social and Cultural Activities, Literary, Artistic and Scientific Accomplishments and other Special Interests
Sports, Clubs, Favourite Pastimes and RecreationLawn tennis; was Captain of the lawn tennis team in University; was champion of the inter College Tennis competition at Nizam College, Hyderabad; reading, writing and listening to music
Countries VisitedChina, U.K., Portugal, Greece, Brazil, South Africa, Cuba, Japan, Vietnam, France, etc.
Other InformationWas All India President, Students Federation of India; Member, (i) Central Committee, CPI (M) since 1984 and (ii) Polit Bureau, CPI (M) since 1992

Source: Rajya Sabha