Government
This page in Hindi (External website that opens in a new window)

Detailed Profile: Shri Jairam Ramesh

NameShri Jairam Ramesh
Father's NameLate Shri C.K. Ramesh
Mother's NameShrimati Sridevi Ramesh
Date of Birth09/04/1954
Birth PlaceChikmagalur (Karnataka)
Maritial Status Married On 26 January 1981
Spouse NameShrimati K.R. Jayashree
No. of Children Two Sons
State NameAndhra Pradesh
Party NameIndian National Congress
Permanent AddressH.No.6-3-862/3, Khairatabad, Hyderabad, Andhra Pradesh.
Present AddressC-1/9, Lodhi Garden, Rajesh Pilot Marg, New Delhi - 110003
Telephone : 24638111, 24632288, Mobile: 9868181402
Email idjairam[at]sansad[dot]nic[dot]in
Educational QualificationsB.Tech., M.S. and Graduate Study Educated at I.I.T., Bombay, Carnegie Mellon University, U.S.A. and M.I.T., U.S.A.
ProfessionEconomist
Positions Held 2000-2002 Deputy Chairman, State Planning Board, Government of Karnataka June 2004 Elected to Rajya Sabha Aug. 2004 - Jan. 2006 Member, Committee on Finance Member, Committee on Government Assurances Member, Committee on Public Accounts Member, Court of the Jawaharlal Nehru University Oct. 2004 - Jan. 2006 Member, Consultative Committee for the Ministry of Finance 31 Jan. 2006-25 Feb. 2009 Minister of State in the Department of Commerce, Ministry of Commerce and Industry 6 April 2008-25 Feb. 2009 Minister of State in the Ministry of Power 28 May 2009 -12 July 2011 Minister of State (Independent Charge) of the Ministry of Environment and Forests June 2010 Re-elected to Rajya Sabha 12 July 2011 onwards Minister of Rural Development 13 July 2011-28 Oct. 2012 Minister of Drinking Water and Sanitation (Additional Charge)
Freedom FighterNo
Books Published(i) Mobilising Technology for World Development (Co-editor), 1979 and (ii) Kautilya Today, 2002
Social and Cultural Activities, Literary, Artistic and Scientific Accomplishments and other Special Interests
Sports, Clubs, Favourite Pastimes and RecreationReading and music
Countries VisitedU.S.A. and China
Other InformationAssociated with various public organizations in India and abroad; has received the Distinguished Alumnus Award from the IIT, Bombay; has special interest in China; Honorary Fellow of the Institute of Chinese Studies, New Delhi since 2002; has worked in the Prime Minister's Office, Ministry of Finance, Ministry of Industry, Planning Commission, Advisory Board on Energy and other government departments at senior levels during 1980-1998; Office bearer of the All India Congress Committee (A.I.C.C.), 1998-2003; served on the Economic Development Council of Rajasthan, 1999-2003; has been a columnist for Business Standard, Business Today, The Telegraph, Times of India and India Today

Source: Rajya Sabha